Programista z Ukrainy czy Rosji nie poczeka długo na umowę
BRANŻA IT | Procedura konsultacyjna przed starostą ogranicza angażowanie w Polsce cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Może z niej jednak zwalniać rozporządzenie wojewody z wykazem deficytowych zawodów w danym województwie.
W ostatnich latach przybywa w Polsce pracujących cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Wyraźnie widać to zarówno przy prostych czynnościach, niewymagających kwalifikacji, jak i przy dynamicznie wzrastającym zatrudnieniu w branżach wysokospecjalistycznych, m.in. w sektorze informatycznym. Rodzimi przedsiębiorcy IT coraz aktywniej szukają takich pracowników, zwłaszcza za wschodnią granicą. Sprzyja temu też prawo, ale jest jeszcze sporo barier do usunięcia.
Jakie przepisy...
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce regulują w szczególności ustawy z:
- 29 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645 ze zm.),
-12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (DzU poz. 1650).
Aby cudzoziemiec mógł legalnie podjąć zatrudnienie w Polsce, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę, które wydaje właściwy wojewoda. Co istotne, wymóg jego uzyskania dotyczy zarówno zamiaru przyjęcia obcokrajowca na etat, jak i wykonywania przez niego czynności na umowie cywilnoprawnej (np. o dzieło, zlecenia).
...i zezwolenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta