Zbyt duże zyski pozbawiają preferencyjnego rozliczenia
Z WOKANDY
Utraty prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym z uwagi na przekroczenie limitu przychodów nie można odwrócić poprzez późniejszą korektę wynikającą z uwzględnienia reklamacji.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 3 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 320/16).
Stan faktyczny
W 2014 r. przedsiębiorca płacił ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W 2015 r. kontynuował tę formę opodatkowania. Pod koniec sierpnia 2015 r. pracownik urzędu skarbowego poinformował go, że w wyniku czynności sprawdzających stwierdzono u niego przekroczenie limitu przychodu uprawniającego do opodatkowania ryczałtem.
Podatnik poinformował fiskusa, że w 2015 r. opodatkowywał się tym podatkiem wskutek błędnie przyjętej kwoty limitu przychodów. Jednocześnie tłumaczył, że jest w trakcie ustaleń odnośnie do zasadności reklamacji towaru sprzedanego we wrześniu 2014 r. W razie jej uwzględnienia wystawi fakturę korygującą i skoryguje przychód w rozliczeniu za okres, w którym miała miejsce pierwotna sprzedaż. Złoży także korektę PIT-28 za 2014 r.
Podatnik zapytał czy korekta zeznania PIT-28 za 2014 r. będzie uprawniać go do korzystania z ryczałtu w 2015 r., czy będzie musiał opodatkowywać się na zasadach ogólnych. Sam uważał, że fakturę korygującą z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta