ZUS nie zabierze całego wypłaconego zasiłku
postępowanie
Zwrot świadczenia ogranicza się do nienależnej jego części, gdy posługując się sfałszowanymi dokumentami, pracownik uzyskał zawyżony zasiłek za niezdolność do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy zamiast zwykłej niezdolności.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 2016 r. (I UK 202/15).
ZUS wydał decyzję w sprawie żądania zwrotu nienależnie pobranych zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego od 17 października do 12 listopada 2013 r., wypłaconych z funduszu wypadkowego, a następnie decyzję o odmowie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za te okresy. W toku postępowania sąd w całości oddalił odwołanie ubezpieczonego.
Według sądu II instancji ubezpieczony był zobowiązany do zwrotu całości pobranych świadczeń w związku z prawomocnym skazaniem za umyślne doprowadzenie ZUS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, bo posłużył się fałszywymi dowodami wskazującymi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta