Obietnicę dodatkowych świadczeń można odwołać
UMOWY | Porozumienie zbiorowe zawarte z pracownikami, przewidujące szczególne uprawnienia na ich rzecz, pracodawca musi respektować w przyszłości. Może je jednak wypowiedzieć, nawet gdy wprost nie określało ono takiej możliwości.
Jedną z cech charakterystycznych prawa pracy jest to, że jego źródłem mogą być nie tylko ustawy i rozporządzenia, ale także m.in. porozumienia zbiorowe. Według bowiem art. 9 § 1 kodeksu pracy przez prawo pracy rozumie się nie tylko przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa oraz obowiązki pracowników i pracodawców, ale także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Warunkiem zaliczenia porozumienia zbiorowego określającego prawa i obowiązki stron stosunku pracy do źródeł prawa pracy, jest jego oparcie na ustawie. Oznacza to, że możliwość zawarcia porozumienia musi być przewidziana w ustawie. Przy czym nie jest tu wystarczające oparcie się tylko na ogólnym przepisie konstytucji. Tak też wyjaśniał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 grudnia 2012 r. (II PK 128/12) podnosząc, że przepis art. 59 ust. 2 konstytucji nie może stanowić ustawowego oparcia dla porozumień zbiorowych zawierających przepisy prawa pracy, bowiem intencją prawodawcy było stworzenie zamkniętego systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta