Przedsiębiorcy nadal mają problem ze stosowaniem przepisów o akcyzie
Od dziewięciu miesięcy obowiązują znowelizowane regulacje dotyczące zerowej stawki podatku akcyzowego, procedury zawieszenia poboru i zabezpieczeń akcyzowych. Nie wyeliminowały one jednak istniejących wątpliwości.
Skala nieprawidłowości w obrocie wyrobami akcyzowymi stanowi od lat jeden z obszarów szczególnej troski organów podatkowych. Z drugiej jednak strony, wielu przedsiębiorców musi dostosowywać swoje działania do stale zmieniających się przepisów. Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku, miała w znacznym stopniu ograniczyć unikanie opodatkowania występujące głównie w związku ze zmianą przeznaczenia wyrobów akcyzowych, w przypadku gdy pierwotnie były one objęte zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie do celów innych niż napędowe lub opałowe.
Preferencja dla wyrobów energetycznych
Znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym w art. 89 ust. 2 stanowią, że stawka akcyzy na wyroby energetyczne wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w ust. 1 pkt 1-13, przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, wynosi zero zł, jeżeli wyroby te są:
1) w posiadaniu podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy;
2) przemieszczane na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta