Jak organ potraktuje zapłatę podatku przez inny podmiot
Nowy przepis dotyczący uiszczania daniny miał być wyjściem „naprzeciw potrzebom praktyki", jednak okazuje się, że regulacja ta, a zwłaszcza kierunek jej wykładni przyjęty przez fiskusa, może utrudnić rozliczenia podatników.
Katarzyna Knapik
Anna Wamej
1 stycznia br. zaczął obowiązywać nowy przepis art. 62b ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) dotyczący zapłaty podatku. Zmiana ta, w założeniach projektodawcy, miała być wyrazem jego wyjścia „naprzeciw potrzebom praktyki i oczekiwaniom podatników" (z uzasadnienia do projektu).
Dwie sytuacje
Omówienie wskazanego rozwiązania oraz jego ocenę należy poprzedzić usystematyzowaniem dwóch podstawowych pojęć:
- zapłaty „za kogoś" oraz
- zapłaty „w czyimś imieniu".
Pierwsze pojęcie obrazuje sytuację, w której osoba trzecia płaci czyjeś zobowiązanie – zapłata taka odbywa się na rzecz wierzyciela z własnych środków osoby trzeciej. Teoretycznie zapłata może odbyć się nawet bez wiedzy i zgody dłużnika.
Z drugiej strony, zapłata „w imieniu" dłużnika oznacza czynność techniczną, polegającą na fizycznej zapłacie gotówką bądź złożeniu dyspozycji przelewu bankowego przez płacącego. Działanie takie odbywa się zgodnie z wolą dłużnika i przy posłużeniu się jego środkami pieniężnymi. Osobę wpłacającą można w takim przypadku określić mianem „przekaziciela" środków należących do dłużnika lub „wyręczyciela".
Poprzedni stan prawny
Do końca 2015 r. przepisy podatkowe nie odnosiły się wprost do wyżej opisanych sposobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta