Zapłata za akcje za rok, ale przychód należy rozpoznać od razu
Kwoty, które trzeba uiścić zbywcy za sprzedawane udziały i papiery wartościowe, uznaje się za przychód z kapitałów pieniężnych. Powstaje on w momencie przeniesienia ich własności na nabywcę niezależnie od ustalonego terminu płatności.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT od 1 stycznia 2016 roku powstanie przychodu ze sprzedaży udziałów lub akcji nie wiąże się już z datą wymagalności roszczenia zapłaty. W myśl tego przepisu przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych uznaje się za przychody z kapitałów pieniężnych. W art. 17 ust. 1ab ustawy doprecyzowano, że przychód powstaje z momentem przeniesienia na nabywcę własności papierów wartościowych.
Do 30 grudnia 2015 roku za przychód uznawane były należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji oraz papierów wartościowych. Tak brzmiący przepis stwarzał wątpliwości dotyczące momentu powstania przychodu podatkowego. Przykładem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta