Fiskus odmawia zwolnienia przy leczeniu eksperymentalnym
Organy skarbowe i sądy administracyjne nie dostrzegają pacjenta w eksperymentach medycznych, co powoduje liczne trudności związane z opodatkowaniem tych usług przez podmioty lecznicze.
Monika Błońska
Aneta Nowak-Piechota
Badania eksperymentalne są konieczne nie tylko dla postępu medycyny. W wielu przypadkach są jedyną szansą na poprawę zdrowia pacjentów, a nawet uratowanie ich życia. Co więcej, lekarze przygotowani do badań eksperymentalnych mają nie tylko prawo, ale i obowiązek ich przeprowadzania, jeżeli jest to niezbędne w leczeniu.
Motywacją do wykonywania eksperymentów medycznych jest nie tylko pogłębienie wiedzy, ale przede wszystkim dobro pacjentów i troska o nich, ponieważ eksperyment medyczny często bywa jedyną szansą dla chorego.
Leczniczy a badawczy
Trudności związane z opodatkowaniem leczenia eksperymentalnego są, przede wszystkim, związane są z rozróżnieniem eksperymentów medycznych, ponieważ mogą one być przeprowadzane na ludziach jako lecznicze lub badawcze >patrz ramka.
Nie ulega wątpliwości, że eksperymentem medycznym jest również badanie kliniczne produktów leczniczych, przeprowadzane w celu odkrycia lub potwierdzenia skutków ich działania. Podmioty lecznicze często współpracują z firmami farmaceutycznymi. Umożliwia to korzystanie z leków eksperymentalnych, niedostępnych powszechnie, co może okazać się jedyną skuteczną terapią dla pacjenta.
W trakcie trwania eksperymentu stosuje się wobec pacjentów takie same procedury diagnostyczne, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta