Tchnąć w miejsca nowe życie
Wielkopolskie miasta przygotowują programy, zgodnie z którymi chcą odnawiać wybrane wcześniej tereny.
W Kaliszu rewitalizacją zajmują się od niespełna dwóch lat, w Lesznie od siedmiu. Największe wyzwania wciąż jednak przed lokalnymi władzami.
Dwa lata temu w Kaliszu zmodernizowanego skwer Rozmarek, gdzie później zorganiozowano dwie edycje targów antyków i rękodzieła „Rozmarek Ożywiony". Zmodernizowano także podwórko u zbiegu ul. Grodzkiej i Chodyńskiego. Odnowiono elewację kamienicy, powstał integracyjny plac zabaw oraz ogródek i zabudowane miejsce na odpady komunalne. W ubiegłym roku miasto wzięło udział w konkursie „Modelowa rewitalizacja miast", organizowanym przez resort rozwoju na wsparcie samorządów w opracowywaniu programów i modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji. Kalisz zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu, co dało urzędnikom możliwość udziału w szkoleniach i warsztatach.
Dane do diagnozy
Ustawa o rewitalizacji z października 2015 roku uznała przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie za zadanie własne gminy oraz wprowadziła obowiązek realizowania działań związanych z rewitalizacją w sposób silnie partycypacyjny. – W momencie wejścia w życie ustawy obowiązywał u nas Zintegrowany Plan Rozwoju Obszarów Miejskich i Poprzemysłowych do 2020...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta