Okrutnie pobożni Piastowie
Z Michałem Bogackim, dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego rozmawia Marcin Kube.
Rz: Czy istnieje jedna teoria jak powstało państwo polskie?
Michał Bogacki: Pytanie od kiedy możemy mówić o państwie polskim. Za cezurę przyjęto początkowe lata panowania Mieszka I, okres poprzedzający chrzest władcy. O wiele ciekawsze teorie dotyczą piastowskich poprzedników naszego pierwszego historycznego władcy. Nasz pierwszy kronikarz Gall Anonim, jako założyciela dynastii wskazuje Piasta Rataja, który nastał w Gnieźnie po księciu Popielu. Późniejsze wersje tej legendy dynastycznej coś dodawały nowego. I tak Piast stał się Kołodziejem, Popiela zamkniętego w kruszwickiej wieży zjadły myszy. Wszystkie jednak wskazują rodzime pochodzenie dynastii.
Niektórzy badacze jednak snują różne inne teorie.
Najpopularniejsza teoria o skandynawskim pochodzeniu Mieszka lub jego przodków ma dość stare korzenie. Pojawiła się u historyków niemieckich w XIX w. Potem przejęło ją kilku polskich. Dziś z lubością lansują ją niektórzy historycy-amatorzy, różnej maści popularyzatorzy, których piśmiennictwo uznajemy za publicystykę a nie popularyzację nauki.
Co przemawia na rzecz Piastów-wikingów?
W zasadzie nic. Źródła archeologiczne wskazują tylko na obecność Skandynawów i to większą niżby się wydawało po analizie wyłącznie źródeł pisanych. Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta