Zapłata za pomocą weksla powoduje wygaśnięcie zobowiązania
Wydanie weksla własnego jest uregulowaniem należności w świetle przepisów ustawy o VAT. Wystawiając i wręczając weksel własny, podatnik nie będzie więc zobowiązany do korekty podatku naliczonego.
Tak wynika ze skorygowanej interpretacji ministra finansów z 21 stycznia 2016 r. (PT8.8101.366.2015.WCX.1010).
Spółka będąca częścią międzynarodowej grupy działającej w branży farmaceutycznej planowała restrukturyzację swojej działalności, która miała na celu konsolidację w jednym podmiocie praw własności intelektualnej (w tym znaków towarowych). W związku z tym, spółka postanowiła nabyć te prawa, rozważając przy tym różnego rodzaju sposoby rozliczenia zobowiązania z tytułu zapłaty ceny.
Jedną z rozpatrywanych opcji było wystawienie przez spółkę i wręczenie zbywającemu weksla własnego opiewającego na kwotę równą wartości zobowiązania z tytułu zapłaty ceny plus ewentualne odsetki. W celu osiągnięcia efektu w postaci wygaszenia zobowiązania do zapłaty ceny spółka wraz ze zbywcą planowali przyjąć cywilistyczną konstrukcję odnowienia. W związku z tym spółka spytała czy wydanie weksla w ramach odnowienia przewidzianego w art. 506 kodeksu cywilnego, będzie stanowiło formę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta