Podatnik niezadowolony z decyzji ma prawo złożyć skargę do sądu
Po otrzymaniu niekorzystnego rozstrzygnięcia organu odwoławczego, przedsiębiorca może dochodzić swoich roszczeń przed WSA. Sąd nie uruchomi postępowania z urzędu. Trzeba we własnym zakresie zadbać o swoje interesy.
Maja Fabrowska
Skargę należy sporządzić zgodnie z wymogami wskazanymi w ustawie z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przy sporządzaniu tego dokumentu warto pamiętać o kilku elementach.
Krok 1. Sprawdź czy możesz się poskarżyć
Skargę do WSA może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Interes prawny może wynikać z przepisów prawa materialnego, procesowego, ustrojowego. Interes prawny należy wykazać w skardze. Skargę może także wnieść:
- prokurator,
- Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka,
- organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym,
- inny podmiot, któremu ustawy przyznają prawo do wniesienia skargi.
Krok 2. Potrzebne będzie pośrednictwo
Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Jeżeli zatem skarżymy np. decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, to skargę wnosimy do tego organu, wskazując jednocześnie, że jest ona skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Organ, do którego została złożona skarga, przekazuje ją sądowi wraz z kompletnymi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta