Od auta w warsztacie też trzeba płacić podatek do gminy
Złomowanie lub rozłożenie środka transportu na części nie zwalnia jego właściciela z płacenia daniny, dopóki nie wyrejestruje pojazdu lub czasowo nie wycofa go z ruchu.
Płacę podatek od środków transportu. Jeden z samochodów ciężarowych o masie całkowitej 8 ton jest niesprawny i w związku z tym oddałem go do warsztatu. Roboty postępują bardzo wolno, ponieważ czekamy obecnie na części zza oceanu. Mechanicy przypuszczają, że samochód nie będzie uruchomiony jeszcze przez ok. pól roku Czy od tego niesprawnego, nieużywanego samochodu mam płacić podatek transportowy? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, jak również samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.
Obowiązek podatkowy ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych, które są właścicielami środków transportowych (samochodów ciężarowych o podanej masie całkowitej), jak również na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. Ponadto obowiązkowi temu podlegają posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzonych przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną polskiemu podmiotowi.
Prawo własności
Ustawodawca wyraźnie wskazał w przepisie, że chodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta