Które firmy sporządzą uproszczone sprawozdanie za 2016 r.
Suma bilansowa, przychody i zatrudnienie to wielkości, które w kolejnych latach mogą się znacznie zmieniać. Przekroczenie progów ustalonych dla jednostek mikro nie przekreśla jednak automatycznie możliwości stosowania uproszczeń.
Ustawy z 11 lipca 2014 r. i z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (dalej: uor) stanowią implementację dyrektywy 2013/34/UE do polskiego porządku prawnego. Jednym z celów dyrektywy było wprowadzenie uproszczeń prowadzących do zmniejszenia obciążeń w zakresie obowiązków sprawozdawczych mniejszych podmiotów gospodarczych. Uproszczenia te zostały wprowadzone poprzez zdefiniowanie nowych kategorii podmiotów - jednostek mikro i jednostek małych. W dalszej części artykułu zostanie omówiona definicja jednostek mikro oraz przewidziane dla nich uproszczenia.
Definicja
Jednostka mikro została zdefiniowana w art. 3 ust. 1a uor. Podstawową kategorię jednostek mikro stanowią spółki handlowe, spółki cywilne, inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, podlegające przepisom uor , które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
- suma bilansowa na koniec roku obrotowego: 1 500 000 zł,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy: 3 000 000 zł,
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty: 10 osób.
Do katalogu jednostek mikro zalicza się również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta