Meandry arytmetycznej demokracji
Prosta proporcjonalność ustalania liczby kandydatów na zjazd powoduje, że ponad jedna czwarta wywodzi się z największej izby radcowskiej – przestrzega prawnik.
Radcy prawni odbyli swój kadencyjny zjazd. Wybrali nowe władze krajowe. Zjazd uchwalił też wytyczne na najbliższe lata. Nie ma wśród nich kwestii nadmiernie nowatorskich, nie mówiąc już o rewolucyjnych. Nie było takiej potrzeby, wszak zawód radcy prawnego osiągnął już pod względem kompetencji, form jego wykonywania oraz regulacji deontologicznych status kompletny. Samorząd zawodowy zaś, jako instytucja, ma znaczącą pozycję w życiu publicznym. Czy jest on jednak i pozostanie na tyle mocny wewnętrznie, aby tę pozycję utrzymywać? Na ile jest i będzie postrzegany przez blisko pięćdziesięciotysięczną społeczność zawodową jako autentyczny jej reprezentant?
Większość rozstrzygnięć merytorycznych ostatniego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych zapadała niemal jednogłośnie. Bez żadnej debaty zatwierdzono sprawozdania kadencyjne ustępujących organów krajowych. Tylko jedna kwestia z projektu uchwały programowej na lata 2016–2020, przedłożonego przez ustępująca krajowa radę, a mianowicie potrzeba wprowadzania regulacji dotyczących posługiwania się przez radców prawnych wyróżnikiem specjalisty w określonej dziedzinie prawa wywołała większą dyskusję.
Przy wyborze władz krajowych, w szczególności prezesa krajowej rady, dało się natomiast zauważyć w gronie delegatów wyraźne zróżnicowanie. To rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta