Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziobro mniej mówi, za to więcej robi

16 listopada 2016 | Kraj | Ewa Usowicz
Zbigniew Ziobro, łącząc stanowisko w rządzie z funkcją prokuratora generalnego, wyrósł na superministra.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Ziobro, łącząc stanowisko w rządzie z funkcją prokuratora generalnego, wyrósł na superministra.

To chyba rekordzista pod względem liczby zmian w prawie. Często zupełnie niegłupich.

W tej kadencji rządu PiS Zbigniew Ziobro raczej unika publicznych występów i kategorycznych stwierdzeń typu „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". Trzeba mu jednak oddać, że słynny doktor G. został ostatecznie skazany za część zarzutów korupcyjnych.

Minister sprawiedliwości jest z pewnością jednym z najmniej lubianych w tym rządzie i często „dla zasady" krytykowanym. Tymczasem przez ten rok resort sprawiedliwości wykonał kawał pracy – są zmiany złe, ale i sporo dobrych.

Relacje ministra sprawiedliwości z sędziami są fatalne – to akurat zupełnie tak samo jak za poprzedniego urzędowania Zbigniewa Ziobry. Tym razem minister przygotował dla nich jednak liczne zmiany, a to przecież jeszcze nie koniec. Nowe kary dyscyplinarne dla sędziów przewidują m.in. możliwość ucięcia im od 5 do 20 proc. wynagrodzenia, i to nawet przez dwa lata. Sędziowie uważają, że to element nacisku na tych, którzy nie będą orzekać po myśli ministra. Mają też składać jawne oświadczenia majątkowe, przeciwko czemu bardzo protestują. Ale przecież robią to już prokuratorzy.

Planowane są też zmiany polegające na losowaniu przez sędziów spraw do orzekania – aby uniknąć kumoterstwa. I nowe zasady powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Powstał też specjalny wydział w Prokuraturze Krajowej ścigający przestępstwa popełniane przez sędziów i prokuratorów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10600

Wydanie: 10600

Spis treści
Zamów abonament