Repolonizacja Conrada
160. urodziny pisarza to okazja, by przypomnieć światu, że autor „Jądra ciemności" był Polakiem.
3 grudnia 2017 r. będziemy obchodzić rocznicę urodzin jednego z najbardziej wpływowych pisarzy pochodzących z Polski. Paradoks polega na tym, że Joseph Conrad, choć był Polakiem, nie pisał po polsku. Podobnie jak Jan Potocki, autor „Rękopisu znalezionego w Saragossie", patron minionego roku 2015, który tworzył po francusku.
– Celem działań wokół Roku Conrada jest popularyzacja jego twórczości, a także samej postaci Józefa Korzeniowskiego – mówi „Rzeczpospolitej" Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. – W dobie globalizacji, wyjazdu 2 milionów Polaków do Wielkiej Brytanii chcemy wysłać sygnał nie tylko do rodaków, ale też do świata zachodniego, że mamy polskiego twórcę, który tworzył w języku angielskim i zapisał się w kanonie światowej literatury.
Inauguracja Roku Conradowskiego odbędzie się w grudniu tego roku. Wtedy zostaną ogłoszone wyniki trwającego konkursu na conradowskie projekty, na które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło w sumie 3,5 miliona złotych. Wnioski można składać do końca listopada.
– Dotacje nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta