Z Katowic bliżej do Doliny Krzemowej
Dzięki inicjatywie władz miasta lokalne start-upy zyskają impuls rozwojowy i możliwość globalnej ekspansji.
Śląsk dotychczas nie był wymieniany w gronie liczących się ośrodków na start-upowej mapie Polski. Branża związana z rozwojem młodych i innowacyjnych firm koncentruje się głównie w takich miastach, jak Warszawa, Kraków, Poznań i Trójmiasto. Panujący układ wkrótce może jednak się zmienić. Ambicje, by stać się nie tylko krajowym, ale również regionalnym centrum innowacyjnych inicjatyw, mają bowiem też Katowice. To tu powstają już takie innowacyjne projekty, jak multimedialne lustra, gogle wirtualnej rzeczywistości, beacony, drony, czy gry wideo.
Śladami HP i Google'a
Potencjał Śląska w tym zakresie jest imponujący. To prawdziwe przemysłowe i intelektualne zagłębie. Na stosunkowo niedużym obszarze mamy do czynienia z koncentracją 140 tys. studentów i 460 tys. firm. Działa tu 41 wyższych uczelni oraz około 80 jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych. Ponadto lokalizacja sprawia, że w zasięgu krótkiego lotu samolotem znajduje się kilka europejskich stolic. To warunki, które predestynują ten region do kluczowej roli w rozwoju rodzimego ekosystemu start-upów. Eksperci wskazują zwłaszcza na istotną rolę aglomeracji śląskiej w kilku specjalizacjach, jak: IT, logistyka, automotive oraz medycyna.
Atuty te może uwypuklić współpraca, jaką półtora miesiąca temu nawiązały Katowice z Doliną Krzemową. W ramach tej inicjatywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta