Wierzytelności odpisane lub umorzone są kosztem w kwocie netto czy brutto?
- Czy wierzytelności odpisane jako nieściągalne lub wierzytelności umorzone należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, odpowiednio na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT w kwotach netto czy łącznie z VAT? – pyta właścicielka biura rachunkowego.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). W zakresie wierzytelności i należności przepis ten wyklucza z kosztów uzyskania przychodów:
- wierzytelności odpisane jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy o CIT (zob. art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta