Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępca czy przedsiębiorca

16 listopada 2016 | Rzecz o prawie | Mariusz Minkiewicz
Koncepcja konfiskaty rozszerzonej autorstwa Zbigniewa Ziobry spotkała się z falą krytyki przedsiębiorców.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Koncepcja konfiskaty rozszerzonej autorstwa Zbigniewa Ziobry spotkała się z falą krytyki przedsiębiorców.

Zarząd przymusowy może mieć dla przedsiębiorcy daleko idące skutki, dlatego decyzja o jego wprowadzeniu nie powinna być podejmowana pochopnie – przestrzega prawnik.

Od pojawienia się pierwszego projektu nowelizacji kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw mającej na celu implementację dyrektywy nr 2014/42/UE o tzw. konfiskacie rozszerzonej trwa dyskusja o konkretnych rozwiązaniach proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ostatnim czasie została opublikowana nowa wersja projektu, która w pewnych obszarach istotnie zmodyfikowała pierwotnie proponowane rozwiązania.

Tylko przedsiębiorstwa osób fizycznych

Konfiskata przedsiębiorstwa pojawiła się już w pierwszej wersji projektu. Zgodnie z uzasadnieniem projektu jej wprowadzenie, choć nie jest przewidziane wprost w dyrektywie, ma na celu implementację postanowień dyrektywy dotyczących konfiskaty szczególnego narzędzia przestępstwa, jakim jest przedsiębiorstwo. O ile jednak pierwotny projekt przewidywał szerokie stosowanie konfiskaty zarówno do indywidualnych przedsiębiorców, jak i spółek, o tyle według wersji projektu z 20 września 2016 r. konfiskata będzie mogła dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw będących własnością osób fizycznych. Osoby prawne miałyby ponosić odpowiedzialność jedynie na podstawie ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

W nowej propozycji rozszerzono jednocześnie przesłanki orzeczenia przepadku przedsiębiorstwa, które nie należy do sprawcy – konfiskata będzie możliwa nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10600

Wydanie: 10600

Spis treści
Zamów abonament