Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy dostały praktyczne wskazówki dotyczące sprawdzania stanu zapasów

16 listopada 2016 | Ekspert księgowego | Agata Pietraszko

PROCEDURY | Stanowisko KSR w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów uzupełnia skąpe wytyczne z przepisów bilansowych oraz zbiera dobre praktyki wypracowane w tym zakresie.

Inwentaryzacja często jest postrzegana, i to nie tylko przez osoby przeprowadzające spis z natury, jako zajęcie żmudne, czasochłonne i mało ambitne. Może się to przekładać na lekceważące podejście do czynności inwetaryzacyjnych i brak staranności podczas ich prowadzania. Zdarza się, że formalnie – tj. w dokumentach – nic nie budzi wątpliwości, ale rzeczywistość magazynowych półek jest zgoła inna. Tymczasem niewłaściwe przeprowadzenie spisu z natury składników majątku przedsiębiorstwa podważa wiarygodność ksiąg rachunkowych i sporządzanego na ich podstawie sprawozdania finansowego. Wpływa także niekorzystnie na przydatność wyników spisu do zarządzania zapasami i powoduje, że koszty jego przeprowadzenia nie są kompensowane przez korzyści, jakie może on przynieść.

Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja powinna być postrzegana w kategoriach wartości dodanej dla przedsiębiorstwa. Wymusza bowiem prowadzenie gospodarki magazynowej w sposób uporządkowany, pozwala na okresową analizę stanu zapasów, należności oraz środków trwałych, co pomaga stabilizować działalność jednostki i  redukować towarzyszące jej ryzyka.

Trzy rodzaje

Stosownie do art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) inwentaryzację można przeprowadzić na trzy sposoby, tj. w drodze:

- spisu z natury składników majątku mających postać rzeczową, znajdujących się na terenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10600

Wydanie: 10600

Spis treści
Zamów abonament