Firmy dostały praktyczne wskazówki dotyczące sprawdzania stanu zapasów
PROCEDURY | Stanowisko KSR w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów uzupełnia skąpe wytyczne z przepisów bilansowych oraz zbiera dobre praktyki wypracowane w tym zakresie.
Inwentaryzacja często jest postrzegana, i to nie tylko przez osoby przeprowadzające spis z natury, jako zajęcie żmudne, czasochłonne i mało ambitne. Może się to przekładać na lekceważące podejście do czynności inwetaryzacyjnych i brak staranności podczas ich prowadzania. Zdarza się, że formalnie – tj. w dokumentach – nic nie budzi wątpliwości, ale rzeczywistość magazynowych półek jest zgoła inna. Tymczasem niewłaściwe przeprowadzenie spisu z natury składników majątku przedsiębiorstwa podważa wiarygodność ksiąg rachunkowych i sporządzanego na ich podstawie sprawozdania finansowego. Wpływa także niekorzystnie na przydatność wyników spisu do zarządzania zapasami i powoduje, że koszty jego przeprowadzenia nie są kompensowane przez korzyści, jakie może on przynieść.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja powinna być postrzegana w kategoriach wartości dodanej dla przedsiębiorstwa. Wymusza bowiem prowadzenie gospodarki magazynowej w sposób uporządkowany, pozwala na okresową analizę stanu zapasów, należności oraz środków trwałych, co pomaga stabilizować działalność jednostki i redukować towarzyszące jej ryzyka.
Trzy rodzaje
Stosownie do art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) inwentaryzację można przeprowadzić na trzy sposoby, tj. w drodze:
- spisu z natury składników majątku mających postać rzeczową, znajdujących się na terenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta