Można ustalić termin spisu dogodny dla firmy
Inwentaryzacja ciągła polega na systematycznym, planowym przeprowadzaniu spisu z natury zapasów, na wdowolny dzień w ciągu dwóch lat. To rozwiązanie pozwala ograniczyć spiętrzenie prac związanych z zamknięciem roku.
- Jesteśmy spółką zajmującą się produkcją osprzętu elektronicznego. Dotychczas przeprowadzaliśmy inwentaryzację w postaci spisu z natury materiałów i wyrobów gotowych składowanych na terenie strzeżonym raz na dwa lata. Stosujemy ilościowo-wartościową ewidencję materiałów i wyrobów gotowych. Zastanawiamy się nad przejściem na system inwentaryzacji ciągłej. Czy jest to możliwe w naszym przypadku? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) inwentaryzację rzeczowych składników aktywów obrotowych należy przeprowadzić na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Nie narusza tego obowiązku, zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 2 uor, przeprowadzenie inwentaryzacji zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów, które są objęte bieżącą ewidencją ilościowo-wartościową oraz są przechowywane w strzeżonych składowiskach, w dowolnie wybranym przez jednostkę dniu w ciągu dwóch lat. W związku z tym przepisem spółka, stosując ilościowo-wartościową ewidencję, mogła inwentaryzować materiały i wyroby gotowe przechowywane na strzeżonych składowiskach na dowolne daty, pod warunkiem, że następowało to co najmniej raz w ciągu dwóch lat. Należy zauważyć, że ten sam przepis pozwala spółce na wprowadzenie inwentaryzacji ciągłej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta