Kim jest ostateczny beneficjent
Klauzula beneficial ownership będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Polska praktyka w zakresie definicji rzeczywistego odbiorcy jest ograniczona. Prawdopodobnie będzie się ona rozwijać na podstawie orzecznictwa międzynarodowego.
Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych do ustawy o CIT na 2017 r. (ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) jest modyfikacja warunków zwolnienia z podatku u źródła dla płaconych przez polskich podatników odsetek i należności licencyjnych. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, spółka otrzymująca należności licencyjne i odsetki będzie musiała być ich ostatecznym i rzeczywistym właścicielem (beneficjentem, odbiorcą), tzw. beneficial owner.
Jak było do tej pory...
Zgodnie z obecnymi przepisami, zagraniczne spółki, które otrzymały dochód z należności licencyjnych lub odsetek na terenie Polski, są zobowiązane do zapłaty podatku w Polsce. Natomiast polska spółka płacąca takie należności pełni rolę płatnika i jest zobligowana do poboru podatku u źródła na terenie kraju. Podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc., jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia po spełnieniu określonych warunków. Jednym z głównych warunków jest posiadanie minimum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta