Assange po 57 pytaniach
W ekwadorskiej ambasadzie w Londynie odbyło się w końcu przesłuchanie założyciela demaskatorskiego WikiLeaks. Nie jest to jednak ostatnia odsłona, ani nawet jedna z końcowych w międzynarodowym dramacie australijskiego programisty Juliana Assange'a, który ponad sześć lat temu miał się dopuścić gwałtu w Szwecji.
Przesłuchanie w ambasadzie prowadził prokurator z Ekwadoru w obecności generalnej prokurator Ingrid Isgren i inspektora policji ze Szwecji. Ingrid Isgren nie mogła sama zadawać pytań, tylko za pośrednictwem ekwadorskiego prokuratora, który otrzymał je przetłumaczone wcześniej (w ilości 57) przed badaniem śledczym.
Władze Ekwadoru nie wydaly jednak zgody na uczestniczenie w przesłuchaniu szwedzkiego obrońcy, co wywołało prawne spory między stronami. Adwokat Assange'a Per E Samuelsson namawiał nawet swojego klienta do niewypowiadania się w czasie dochodzenia, jeżeli nie może być na nim obecna osoba, która zna szwedzki system prawny i fakty z życia twórcy WikiLeaks. Fakty z okresu jego pobytu w Sztokholmie w 2010 r., kiedy to dwie kobiety zgłosiły na policję, że zostały seksualnie wykorzystane przez Assange'a. Meldunek o napaści seksualnej został już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta