Anna Zalewska podciąga tabory
Szefowa MEN na politycznym polu bitwy.
Zmiana struktury szkół: likwidacja gimnazjów, powrót do czteroletnich liceów i ośmioletniej szkoły podstawowej to pomysł byłego ministra edukacji (w poprzednim rządzie PiS) profesora Ryszarda Legutki oraz jego zastępcy, wiceministra edukacji w poprzednim rządzie PiS, prof. Andrzeja Waśko. „Dwaj panowie z Krakowa", jak nazywa się ich w MEN, nie zdążyli zabrać się do pracy w latach 2006–2007, bo zabrakło czasu.
Nieoficjalnie w PiS można usłyszeć, że to oni mieli nadzieję na kierowanie resortem w rządzie Beaty Szydło, ale premier uparła się, by w jej gabinecie pracowały osoby zaufane, żeby nie powiedzieć „mocno zaprzyjaźnione". Stąd wybór koleżanki – Anny Zalewskiej. Ale „dwaj panowie z Krakowa" mieli postawić warunki kapitulacji: gimnazja zostaną zlikwidowane, a w sprawie podstaw programowych prof. Waśko będzie trzymać rękę na pulsie. Tak też się stało. Prof. Waśko jest szefem zespołu przygotowującego podstawy programowe dla języka polskiego.
Pełniąca rolę jednego z najważniejszych sejmowych adwersarzy pani minister,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta