Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne pomysły na współtwórczość

23 listopada 2016 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik

Kontynuując temat scenarzysty i jego prawnoautorskiego statusu, tym tekście zastanowię się nad konstrukcją utworu współautorskiego w polskim prawie autorskim.

Same przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie wskazują nic ponadto, że: 1) prawo autorskie przysługuje twórcy (art. 8 pr. aut); 2) współtwórcom prawo przysługuje wspólnie (art. 9 ust. 1 pr. aut.); 3) współtwórcą jest osoba, która wniosła „wkład pracy twórczej" do utworu (art. 9 ust. 1 pr. aut.) oraz 4) w utworze współautorskim mogą występować „części mające samodzielne znaczenie" (art. 9 ust. 2 pr. aut.).

Przepis zatem wprost odnosi się do pojęć „twórczość" i „utwór", co bezsprzeczne wskazuje na to, że za współtwórcę utworu współautorskiego można uznać jedynie osobę, której wkład w ten utwór spełnia kryteria określone w ust. 1 pr. aut, a więc jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, stanowiącym sposób wyrażenia ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względu na wartość i przeznaczenie. Przesłanka ta jest wspólna dla kontynentalnych systemów prawa i jej zasadność nie budzi wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie.

Odwieczny spór dotyczy jednak tego, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10606

Wydanie: 10606

Spis treści
Zamów abonament