Jedni zmieniają firmy, inni działy i stanowiska
Wielu łowców głów doradza zmianę pracy co 3–5 lat, by zdobyć tak cenioną różnorodność doświadczeń. Jednak czasem łatwiej o to bez zmiany pracodawcy.
Anita Błaszczak
Średni staż pracy polskiego pracownika to niespełna cztery lata. Tak przynajmniej można szacować na podstawie wyników Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Radstad, według których w III kwartale 26 proc. Polaków zmieniło pracodawcę. Biorąc pod uwagę średnią z trzech kwartałów, ten odsetek sięga 27 proc., co oznacza, że przeciętny pracownik mieści się w widełkach określonych w regule powtarzanej przez wielu rekruterów.
Według niej, trzy do pięciu lat to optymalny czas pracy w jednej firmie, a dłuższy staż nie najlepiej wygląda w CV. Szczególnie w przypadku kandydatów, od których oczekuje się energii i dynamizmu. Taką zasadę można nierzadko znaleźć w poradnikach dotyczących kariery czy w wywiadach z łowcami głów, którzy radzą (także we własnym interesie), by po trzech latach pracy w jednej firmie zacząć się rozglądać za kolejnymi wyzwaniami.
Dwa lata na naukę
– Przez pierwsze dwa lata zwykle zdobywamy 80 proc. wiedzy potrzebnej na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta