Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Red Bull z tupetem

23 listopada 2016 | Sport | Piotr Żelazny
Emil Forsberg (z lewej) i Timo Werner – dwaj najlepsi strzelcy RB Lipsk.
źródło: AFP
Emil Forsberg (z lewej) i Timo Werner – dwaj najlepsi strzelcy RB Lipsk.

Sensacyjnym liderem Bundesligi jest RB Lipsk, klub bez tradycji, powszechnie znienawidzony przez fanów futbolu.

Kibice innych niemieckich klubów nie przyjeżdżają na mecze RB Lipsk. W zeszłym sezonie, jeszcze w drugiej Bundeslidze, podczas meczu z Dynamem Drezno, miejscowi fani rzucili na murawę, w stronę piłkarzy z Lipska, krwawiącą głowę byka.

Bayern Monachium nie tylko stracił na rzecz beniaminka pozycję lidera Bundesligi, ale i etykietę „najbardziej znienawidzonego klubu w Niemczech". Kto wie, czy ten drugi fakt nie wywołuje w Bawarii większego niepokoju. Bayern uwielbia być nielubiany, a tymczasem klub z byłej NRD wywołuje emocje, o jakich FC Hollywood może pomarzyć.

Dodali skrzydeł

Dlaczego powstały zaledwie siedem lat temu klub jest tak znienawidzony? Jak zwykle w takich sytuacjach chodzi głównie o pieniądze. Ale też zręczne omijanie niemieckiego prawa, robienie z futbolu korporacyjnego biznesu i o tradycje. A konkretnie ich brak.

Za literami „RB" w skrócie nazwy klubu z Lipska kryje się austriacki potentat, producent napoju energetycznego Red Bull. Tyle że jest to tajemnicą poliszynela – oficjalnie klub nazywa się RasenBallsport Leipizg, czyli klub od „sportów na trawie" z Lipska. W Niemczech niedozwolone jest, by profesjonalne kluby miały sponsora w nazwie – z kilkoma wyjątkami, jak. np. założony w 1904 roku Bayer Leverkusen, który powstał jako drużyna zakładowa w fabryce leków Bayera.

Red Bull dodał w roku 2009...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10606

Wydanie: 10606

Spis treści
Zamów abonament