Rodzinne tajemnice ministra
Wiceszef dyplomacji Robert Grey okazał się polskim emigrantem. Tyle że z nowym nazwiskiem.
Gdy 43-letni Robert Ethan Grey został w październiku wiceszefem ds. dyplomacji ekonomicznej oraz polityki amerykańskiej i azjatyckiej, wzbudziło to w niektórych środowiskach konsternację. Piotr Skwieciński w portalu wpolityce.pl pisał, że „o jego związkach z naszym krajem w internetowych źródłach amerykańskich nie udało mu się dowiedzieć nic" i pytał, „czy polską politykę zagraniczną wobec USA prowadzić będzie... Amerykanin?".
Podchwycili to internetowi komentatorzy, którzy zastanawiali się, czy Grey nie będzie przedkładał amerykańskich interesów nad polskie.
MSZ szybko poprawił komunikat biograficzny nowego wiceministra. Dopisano, że urodził się w Rawie Mazowieckiej, a zdanie „Od 2010 r. pracuje w Polsce" zmieniono na „Po powrocie do Polski".
Postanowiliśmy zbadać korzenie Roberta Greya. Okazało się to trudnym zadaniem, bo pilnie strzeże on informacji o swojej przeszłości. Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda przekonuje nas, że zainteresowanie wiceministrem powinno dotyczyć jego działań związanych z wykonywaną funkcją, a nie sfery prywatnej. Rozmowa z nim byłaby możliwa wyłącznie na ten temat.
Grey pytania wysłane drogą e-mailową o swe korzenie, początki w USA, powody emigracji z rodzicami za ocean kwituje ogólnikami.
Ważne jest m.in. pytanie o status materialny rodziców. Robert Grey studiował aż na trzech uczelniach w Nowym Jorku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta