Jakie są nowe wymogi sprawozdawczości niefinansowej
Od nowego roku znaczna cześć spółek giełdowych będzie zobowiązana do ujawniania w sprawozdaniach o działalności – informacji niefinansowych na temat aspektów społecznych, pracowniczych, środowiskowych, a także przestrzegania praw człowieka i zapobiegania korupcji.
Nowy obowiązek jest wynikiem regulacji przyjętych w Dyrektywie UE/2014/95, którą kraje członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek implementować do 6 grudnia 2016 roku. Podstawowym zadaniem Dyrektywy jest zwiększanie transparentności informacyjnej w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (corporate social responsibility, CSR). Ma ona służyć ujawnieniu inwestorom i opinii publicznej tych pozafinansowych aspektów prowadzenia działalności, do których dotychczas nie mieli dostępu. Obejmuje to przede wszystkim politykę spółki wobec środowiska, sprawy pracownicze czy ryzyko korupcji.
Zasady ładu
Sama idea sprawozdawczości niefinansowej nie jest w Polsce nowa. Pojawiła się ona już dużo wcześniej wraz z napływem międzynarodowych korporacji do Polski dla których CSR był już wówczas standardem. Dyrektywa UE/2014/95 jest wyrazem przekonania, że sukces w biznesie nie zależy jedynie od wyników finansowych, ale także od tego jak traktujemy swoich pracowników czy środowisko. Od strony regulacyjnej, sprawozdawczość niefinansowa znana jest również od kilku lat na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zgodnie z regulaminem Giełdy, każda notowana spółka powinna stosować zasady ładu korporacyjnego, które zostały przyjęte w Kodeksie Dobrych Praktyk GPW.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta