Święci dusiciele
Thugowie prawdopodobnie uśmiercili i obrabowali w Indiach ok. 2 mln podróżnych. Rytualna jedwabna chusta z ukrytą wewnątrz monetą służącą do duszenia ofiary była przez kilkaset lat symbolem świętych męczenników bogini Kali.
„Nigdy nie słyszałem o takich okropieństwach ani też nie wiedziałem o tak bezlitosnych, popełnionych z zimną krwią morderstwach; o tak bardzo rozdzierających serce scenach cierpienia i udręki; o tak rażącej niewdzięczności; o tak całkowitym odrzuceniu podstawowej zasady, która wiąże człowieka z człowiekiem, która zmiękcza serce i wynosi istotę ludzką ponad zwierzę... litość dla takich nędzników byłaby szczególnym okrucieństwem wobec rodzaju ludzkiego... krew za krew" – tak wypowiadał się w Kalkucie w 1932 r. F.C. Smith, przedstawiciel gubernatora generalnego Indii. Miał na myśli thugów, istniejącą od kilkuset lat sektę wyznawców bogini Kali, mordujących podróżnych w środkowo-zachodniej części Indii. Nie sposób oszacować liczby ofiar wyznawców bogini Kali. Na podstawie różnych źródeł można przypuszczać, że thugowie zabili od 500 tys. do 2 milionów ludzi.
„Święci mężowie", jak głosi legenda, powstali z boskiego potu Kali. Ich zadaniem było składanie ofiar z ludzi, by pohamować gniew skorej do złości bogini. Nie klasyfikowali morderstwa w kategoriach czynu niemoralnego. Byli przekonani, że zbawiają ludzkość. Wierzyli, że pozbawiona ofiar bogini Kali mogła zniszczyć cały świat, a jej gniew mogła ukoić jedynie śmierć pewnej liczby męczenników. „Thug uznaje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta