Stara kopalnia czyli miasto w mieście
Na 4,5 hektara upadłej kopalni powstał imponujący obiekt służący historii, kulturze i biznesowi.
Jan Bończa-Szabłowski
Wałbrzych ma teatr dramatyczny, teatr lalki i aktora, jest Filharmonia Sudecka, jest BWA, Muzeum Porcelany, Biblioteka. To są wszystko prężnie działające instytucje kultury.
- Stworzenie w 2014 roku Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia było wyrazem hołdu górnikom, którzy utrzymywali przez lata kulturę w mieście. Bo to kopalnie dofinansowywały kulturę i sport. - mówi Anna Żabska, dyrektor placówki. - Kiedy górnictwo upadło i kopalnie zostały zamknięte spowodowało to degradację społeczeństwa. Bezrobocie wynosiło do 35 procent. Tak było na przełomie wieków. Teraz mamy inny Wałbrzych. Wielu górników dziś pracuje jako przewodnicy w Starej Kopalni.
Wielka atrakcja turystyczna
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Zakończona w 2014 roku rewitalizacja Kopalni Węgla Kamiennego „Julia" - największej, wałbrzyskiej kopalni zatrudniającej w szczycie swej działalności kilka tysięcy pracowników umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta