Za odmowę podpisania zakazu konkurencji grozi utrata posady
Nie każde stanowisko spełnia kryteria do zawarcia umowy lojalnościowej z pracownikiem. Dla wielu zawodów nie ma żadnych podstaw, aby przyjąć takie zobowiązania, a w razie ich podpisania są one nieskuteczne.
Zatrudniając pracownika i dopuszczając go do szczególnie ważnych informacji, szef może chronić swoje interesy i zastrzec możliwość ograniczenia ich wykorzystania w umowie o zakazie konkurencji. Jej istotą jest ustalenie z pracownikiem, że nie będzie prowadził żadnej aktywności na rzecz konkurencji branżowej, zarówno w okresie zatrudnienia, jak i po ustaniu stosunku pracy.
Zakaz konkurencji regulują art. 101 [1]–101 [4] kodeksu pracy. Wskazują na konieczność zawarcia odrębnej umowy, gdy podwładnemu zabrania się podejmowania działań zawodowych na rzecz rywali. Taka umowa jest porozumieniem co do czasu, zakresu działalności zabronionej oraz wysokości ewentualnej rekompensaty finansowej za lojalność wobec zatrudniającego. Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej dotyczy wyłącznie aktywności wykonywanej osobiście przez pracownika przez dowolnie ustalony czas.
Także postanowienia dotyczące obrony pracodawcy przed ewentualnymi działaniami zatrudnionego na rzecz rynkowych konkurentów w trakcie etatu muszą przybrać formę odrębnej, pisemnej umowy. Nie wolno ich zawrzeć w samej umowie o pracę.
Poważne skutki
W trakcie zatrudnienia pracownik ma obowiązek zachować tajemnicę przedsiębiorstwa, a na wyraźny wniosek pracodawcy musi zgodzić się także na umowę o zakazie konkurencji. Jej podpisanie może warunkować dalsze (lub przyszłe) zatrudnienie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta