Na pomoc rzemieślnikom
Władze samorządu Dolnego Śląska chcą promować zawody tradycyjne i pokazywać młodym, że wybór takiej drogi zawodowej to opłacalna inwestycja.
Janina Blikowska
Joanna Ćwiek
Lokalni urzędnicy zapowiadają stworzenie specjalnego portalu, ale też zamierza zachęcać młodych do kształcenia w zawodach rzemieślniczych.
- Celem naszego programu jest m.in. pobudzenia zainteresowania społecznego produktami i usługami rzemiosła, a tym samym pobudzenia popytu na te produkty i usługi, zahamowania wypierania tego sektora z życia gospodarczego regionu, budowanie pozytywnego wizerunku kształcenia zawodowego w rzemiośle, zwiększenia zainteresowania edukacją w zawodach rzemieślniczych, a tym samym zapewnienia kadr dla gospodarki – wylicza powody wprowadzenia tego programu Agata Zemska, dyrektor wydziału gospodarki w urzędzie marszałkowskim we Wrocławiu.
Deficyt fachowców
Bo problem w tym, że rzemieślników w całej Polsce brakuje od lat. W zestawieniu zawodów deficytowych w Polsce opracowanych przez firmę doradztwa personalnego Sedlak&Sedlak wynika, że w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się m.in. cieśle, stolarze, krawcy i kucharze. – Młodzi ludzie niezbyt chętnie wybierają szkoły zawodowe. Wielu chce się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta