Dziesięć lat na zaległą wypłatę
Renata Krupa-dąbrowska W listopadzie sporo działo się w sądach. Wiele z nowych orzeczeń może mieć duże znaczenie dla rynku nieruchomości. Przedstawiamy niektóre z nich.
W mieście może być ciemniej
Projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków. Pokazanie przez wspólnotę mieszkaniową zdjęć, że w mieszkaniach jest ciemno, to zdecydowanie za mało, by przyznać jej rację.
Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, rozstrzygając spór dotyczący inwestycji w Toruniu. Lokalny deweloper postanowił wybudować budynek wielorodzinny. Zdaniem wspólnoty inwestycja zabrała jej światło. NSA nie podzielił tej opinii. Według niego pokoje w mieszkaniu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej trzy godziny w dniach równonocy, tj. 21 marca i 21 września w godzinach 7–17. Przy czym w zabudowie śródmiejskiej – tak jak w tym wypadku – dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,6 godziny. Mówi o tym § 60 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie.
Wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta