Można samodzielnie wpłacać składki na emeryturę
Osoba, która nie spełnia warunków, aby zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi obowiązkowo, może się do nich zgłosić dobrowolnie, aby zwiększyć swój staż emerytalny.
- Czy opłacanie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez osobę pobierającą świadczenie przedemerytalne zwiększy wysokość jej przyszłej emerytury? – pyta czytelnik.
W myśl art. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.) prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Osoba, która nie ma tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, może do nich przystąpić w dowolnym czasie i dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS obejmuje ją ubezpieczeniami od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym go złożyła.
Od zadeklarowanej kwoty
Podstawą wymiaru, od której osoba objęta ubezpieczeniami na powyższych zasadach opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jest zadeklarowana kwota. Nie może być ona jednak niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli 1850 zł w 2016 r. Zgłoszenia do ubezpieczeń dokonuje się na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 19 00.
U osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta