Wykreślenie z ewidencji nie kończy angażu
Wypowiedzenie umowy bezterminowej musi wskazywać przyczyny rozstania. Nie muszą one jednak mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Likwidacja pracodawcy automatycznie nie wygasza umowy o pracę.
Aby zgodnie z prawem rozwiązać stosunek pracy z pracownikami w razie likwidacji firmy, trzeba go zakończyć zgodnie z wymogami z kodeksu pracy dla rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem. Nie wystarczy wykreślenie firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 k.p. każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, czyli m.in. tę na czas nieokreślony. Po stronie pracodawcy uprawnienie to jednak obarczone jest obowiązkiem wskazania na piśmie przyczyn, dla których decyduje się on rozstać z podwładnym. W myśl art. 30 § 4 k.p. oświadczenie woli szefa o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta