Włochy pogrążone w niepewności i stagnacji
Porażka włoskiego premiera w referendum konstytucyjnym nie spowodowała paniki na rynkach. Ale rośnie niepokój o przyszłość Eurolandu.
Zgodnie z zapowiedziami Matteo Renzi podał się do dymisji po ogłoszeniu negatywnego wyniku głosowania w sprawie likwidacji Senatu. Ta instytucjonalna batalia przez wielu interpretowana jest jako wotum nieufności wobec całej polityki rządu, a nawet wobec Unii Europejskiej. Miałby to być sprzeciw wobec polityki migracyjnej, a konkretnie braku solidarności ze strony UE z Włochami, do których przybywają dziesiątki tysięcy imigrantów przez Morze Śródziemne oraz wobec zbyt restrykcyjnego kursu polityki budżetowej. W jego efekcie możliwe są przyspieszone wybory i zwycięstwo antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, który nie wyklucza referendum w sprawie wyjścia Włoch ze strefy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta