Wniesienie aportu rzeczowego zwolnione z podatku
Wniesienie przez gminę aportu rzeczowego do spółki prawa cywilnego lub handlowego spełnia definicję dostawy towarów zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym uznawane jest za sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 tej ustawy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 września 2016 r., znak IBPP1/4512-472/16-1/ES rozstrzygnął kwestię opodatkowania podatkiem VAT wniesienie przez gminę nieruchomości aportem do spółki komunalnej. Gmina w opisie stanu faktycznego wskazała, że jest większościowym udziałowcem spółki. W maju 2016 r. Prezydent Miasta wydał zarządzenie w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki nastąpiło poprzez wniesienie przez gminę aportu do spółki. Zgodnie z umową przeniesienia własności gruntów i budynków przedmiotem aportu były trzy zabudowane nieruchomości gruntowe. Od maja 2001 r. nieruchomości (grunty wraz z budynkami) były przedmiotem umowy dzierżawy i najmu zawartej pomiędzy gminą a spółką. W okresie dzierżawy i najmu nakłady na ulepszenie budynków ponosiła spółka, które za każdym razem przekraczały 30 proc. wartości początkowej budynku. Spółka w przedmiotowych budynkach prowadziła działalność opodatkowaną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta