Sześciopak może być przedłużony
krzysztof Pietraszkiewicz | Nie należy bagatelizować faktu, że ewentualne przewalutowanie kredytów mieszkaniowych może w przyszłości okazać się bardzo niekorzystne dla klientów – mówi prezes Związku Banków Polskich.
Rz: Co jest dziś największym problemem polskiego sektora bankowego?
Krzysztof Pietraszkiewicz: Jest ich kilka. Cały sektor bankowy na świecie przechodzi transformację, której celem jest zwiększenie stabilności banków i odporności na szoki. Banki muszą przystosować się do nowych realiów – zarówno tych ekonomicznych, jak i oczekiwań społecznych. Niestety, zmianom tym nie sprzyjają nadmierne niekiedy regulacje, które w niektórych obszarach negatywnie wpływają nie tylko na zdolność banków do finansowania rozwoju, ale również na ich klientów. Przykładowo, banki są objęte zbyt dużą ilością wymagań, obowiązków i ograniczeń, i to w krótkim czasie, co im odbiera lub ogranicza zdolność rozwoju. Innym przykładem jest stosunkowo duże skomplikowanie umów wynikające z przepisów prawa. Wiele przepisów, które mają wzmocnić bezpieczeństwo systemu, zostało wprowadzonych bez zachowania zasady proporcjonalności. Dlatego ZBP aktywnie zabiega o modyfikację podejścia w zakresie działań regulacyjnych na arenie międzynarodowej.
A na podwórku krajowym są podobne problemy?
Są sytuacje, w których regulator europejski dopuszcza zastosowanie zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta