Czy gospodarka przetrwa plan Morawieckiego
Andrzej Wojtyna Nagłaśnianie celów „Strategii odpowiedzialnego rozwoju” maskuje działania rządu, większości sejmowej i prezydenta, które z tymi celami są sprzeczne.
Polska gospodarka okazała się odporna na kolejne odsłony światowego kryzysu finansowego. Nasuwa się pytanie, czy i w jakim stopniu okaże się odporna także na tzw. plan Morawieckiego. Odporność oznacza tu nie tylko zdolność gospodarki do uniknięcia silnego krótkookresowego załamania, ale także do uniknięcia wyraźnego spowolnienia długookresowego tempa wzrostu i zatrzymania się procesu konwergencji w stosunku do krajów wysoko rozwiniętych.
Orędownicy planu, nazywanego „Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" (SOR), próbują przekonywać, że rozwój Polski zależy od tego, czy uda się zrealizować zawarte w tym dokumencie zamierzenia mimo zewnętrznych zagrożeń. Stawiam tezę, że to plan Morawieckiego stanowi bardzo ważne, a może nawet najważniejsze zagrożenie dla wzrostu i rozwoju gospodarczego kraju.
Mimo niektórych słusznych cząstkowych haseł i postulatów SOR jest jako całość strategią odwracania dorobku polskiej transformacji lub strategią kontrtransformacji, a nie strategią jej korygowania i ulepszania. Inaczej mówiąc, jest próbą dekonstrukcji dobrze działającego modelu kapitalizmu i modelu rozwoju, która na poziomie mikroekonomicznym będzie się przekładać na mniej efektywne modele biznesowe i w efekcie na spadek konkurencyjności przedsiębiorstw.
Co istotne, „Strategia" stanowi zagrożenie dla gospodarki, nawet jeśli nie będzie realizowana....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta