Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać strażnikiem gminnym
Strażnika zatrudnia się po raz pierwszy na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy i wówczas odbywa on szkolenie. Dopiero po jego ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, ma szansę na etat na czas określony nie dłuższy niż trzy lata albo na czas nieokreślony.
Zatrudnienie strażników gminnych reguluje ustawa o strażach gminnych. A w sprawach w niej nieokreślonych stosuje się przepisy o pracownikach samorządowych.
Decyduje rada gminy
W ustawie o strażach gminnych (dalej ustawa o strażach) przewidziano, że rada gminy może utworzyć samorządową umundurowaną formację – straż gminną do ochrony porządku publicznego na terenie gminy. W gminach, w których organem wykonawczym jest burmistrz (prezydent miasta), straż nosi nazwę: straż miejska.
W razie podjęcia przez radę decyzji o utworzeniu straży, tworzy się ją po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji. Należy zawiadomić o tym wojewodę.
W razie nieotrzymania opinii, rada może utworzyć straż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii. Również rozwiązanie straży przez radę gminy wymaga zasięgnięcia opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji oraz zawiadomienia o tym wojewody. Także w przypadku zamiaru rozwiązania straży, nieotrzymanie opinii powoduje, że rada może rozwiązać straż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. II SA/Op 96/14, LEX nr 1460231) przyjęto, że uchwała w sprawie utworzenia straży nie jest aktem prawa miejscowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta