Odszkodowanie za złamanie ręki poza progiem domu i firmy
Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w czasie drogi do pracy lub z pracy do domu, firma musi to odpowiednio udokumentować. Zaistnienie takiego zdarzenia ma bowiem istotne znaczenie dla ubezpieczonych.
Osoba, która uległa takiemu wypadkowi, może z tego tytułu uzyskać różne świadczenia na bardziej korzystnych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza zasiłku chorobowego. Łatwiej też otrzyma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a w razie jej śmieci – najbliżsi dostaną rentę rodzinną.
Konieczna droga
Definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy wskazuje art. 57 b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887; dalej: ustawa emerytalna). Za wypadek w drodze do pracy lub z niej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się jednak, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z niej, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.
Ponadto za drogę do lub z pracy uważa się również tę do miejsca lub z miejsca:
- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta