Kiedy skarga znaczy coś więcej
Liczy się przede wszystkim treść pisma, a nie jego forma, czy tytuł.
Niezadowoleni z obsługi interesanci często piszą do urzędów. Wskazują nie tylko na swoje życiowe problemy, ale i np. na sposób obsługi interesantów. Wśród skarg trzeba jednak rozróżnić takie, które de facto wszczynają postępowanie administracyjne lub mają doniosłe skutki dla jego toku. Niewłaściwa reakcja może spowodować m.in. uznanie przez sąd bezczynności organu.
Zaniedbanie, przewlekłość
Specjalny tryb do załatwiania skarg i wniosków określony jest w dziale VIII kodeksu postępowania administracyjnego. Przedmiotem skargi może być np. zaniedbanie, nienależyte wykonywanie zadań przez organ albo pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje specjalny tryb do załatwiania skarg. Zdarza się jednak, że pismo, które pozornie wygląda jak taka skarga w rzeczywistości powinno spowodować wszczęcie postępowania administracyjnego.
Z orzecznictwa
Organ właściwy nie może zmienić kwalifikacji czynności procesowej strony na skargę powszechną. Procedura rozpoznania skargi powszechnej nie zapewnia stronie gwarancji, które wynikają z prawa do procesu oraz prawa do sądu. Z tego względu przepisy art. 233, art. 234, art. 235 i art. 236 Kodeksu postępowania administracyjnego nakładają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta