Dinozaury dobrze się sprzedają
O niezwykłych znaleziskach kości zwierząt sprzed setek milionów lat na Opolszczyźnie opowiada Izabeli Kacprzak kierujący pracami paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.
Rz: W Krasiejowie koło Opola znajduje się jedyne w swoim rodzaju cmentarzysko mezozoicznych gadów i płazów sprzed ok. 230 mln lat. Czy Opolszczyzna jest wyjątkowym miejscem dla paleontologów?
Tomasz Sulej: Na pewno Krasiejów jest wyjątkowy. Poza tym jest kamieniołom Odra i inne pojedyncze znaleziska w różnych miejscach. Ale generalnie cały Śląsk jest niesamowicie bogaty w skamieniałości, które dla paleontologów są przełomowe: w Lisowicach odkryliśmy przecież „smoka wawelskiego", w Porębie znaleźliśmy najstarsze żółwie na świecie. Także Woźniki koło Częstochowy przyniosły nam odkrycie gadów ssakokształtnych – to duża sprawa, choć z tym stanowiskiem w Woźnikach mamy duży kłopot, bo właściciel terenu nieczynnej cegielni nie zgadza się na prowadzenie tam wykopalisk. A tam są dużo większe skarby...
Krasiejów od początku był otwarty na paleontologów, choć nikt nie przypuszczał, że zajmie wam to kilkanaście lat. Pierwsze doniesienia o dziwnych kościach znalezionych na terenie kopalni odkrywkowej pochodzą z lat 80. Znalazł je Krzysztof Spałek, młody mieszkaniec Krasiejowa, a dziś naukowiec Uniwersytetu Opolskiego. Wkrótce okazało się to naukową sensacją na skalę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta