Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dinozaury dobrze się sprzedają

06 grudnia 2016 | Dobra Firma
Dr hab. Tomasz Sulej
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita
Dr hab. Tomasz Sulej
Skamieniałości zawierające kości ozimka.
źródło: Instytut Paleobiologii PAN
Skamieniałości zawierające kości ozimka.

O niezwykłych znaleziskach kości zwierząt sprzed setek milionów lat na Opolszczyźnie opowiada Izabeli Kacprzak kierujący pracami paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.

Rz: W Krasiejowie koło Opola znajduje się jedyne w swoim rodzaju cmentarzysko mezozoicznych gadów i płazów sprzed ok. 230 mln lat. Czy Opolszczyzna jest wyjątkowym miejscem dla paleontologów?

Tomasz Sulej: Na pewno Krasiejów jest wyjątkowy. Poza tym jest kamieniołom Odra i inne pojedyncze znaleziska w różnych miejscach. Ale generalnie cały Śląsk jest niesamowicie bogaty w skamieniałości, które dla paleontologów są przełomowe: w Lisowicach odkryliśmy przecież „smoka wawelskiego", w Porębie znaleźliśmy najstarsze żółwie na świecie. Także Woźniki koło Częstochowy przyniosły nam odkrycie gadów ssakokształtnych – to duża sprawa, choć z tym stanowiskiem w Woźnikach mamy duży kłopot, bo właściciel terenu nieczynnej cegielni nie zgadza się na prowadzenie tam wykopalisk. A tam są dużo większe skarby...

Krasiejów od początku był otwarty na paleontologów, choć nikt nie przypuszczał, że zajmie wam to kilkanaście lat. Pierwsze doniesienia o dziwnych kościach znalezionych na terenie kopalni odkrywkowej pochodzą z lat 80. Znalazł je Krzysztof Spałek, młody mieszkaniec Krasiejowa, a dziś naukowiec Uniwersytetu Opolskiego. Wkrótce okazało się to naukową sensacją na skalę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10617

Wydanie: 10617

Spis treści
Zamów abonament