Koncesja na nowych zasadach
Choć przepisy wprowadzają dużo ułatwień, nie przełoży się to automatycznie na wzrost zainteresowania realizacją przedsięwzięć. Nadal dużo będzie zależeć od tego, jak będą one przygotowane – pisze Marcin Oszczak.
Wkrótce zacznie obowiązywać nowa ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, która zastąpi obecnie obowiązującą ustawę z 9 stycznia 2009 r. Nowa ustawa nie tylko doprecyzowuje i modyfikuje niektóre kwestie uregulowane w ustawie z 2009 r., ale także wprowadza nowe rozwiązania. Właśnie ze względu na zakres zmian przewidzianych w niej warto już teraz przedstawić niektóre z nich.
Jedną z nowości będzie rozszerzenie trybów wyboru koncesjonariusza. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że wybór koncesjonariusza musi być poprzedzony negocjacjami z zaproszonymi do nich kandydatami. Nowa ustawa jest bardziej elastyczna, gdyż określa trzy tryby wyboru koncesjonariusza.
Pierwszy z nich przewiduje, że wykonawcy składają oferty w odpowiedzi na ogłoszenie o koncesji. W ramach drugiego trybu zainteresowani wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, następnie zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert albo do negocjacji i składania ofert. W trzecim zaś trybie zamawiający obligatoryjnie przeprowadza negocjacje z wykonawcami dopuszczonymi do udziału w postępowaniu, a następnie zaprasza ich do składania ofert. Biorąc pod uwagę fakt, że etap negocjacji może pozwolić zamawiającemu oraz potencjalnym koncesjonariuszom na przedyskutowanie m.in. finansowych, prawnych lub technicznych aspektów koncesji, zamawiający z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta