Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczny instrument, który mobilizuje sprzedającego do właściwego działania

07 grudnia 2016 | Dobra Firma

Polecając tę akredytywę jako rozliczenia w handlu międzynarodowym, najczęściej podkreśla się jej atuty z punktu widzenia eksportera. Jednak i dla kupującego, który zleca uruchomienie tego instrumentu i ponosi koszty z tym związane, ma dużo zalet.

Akredytywa dokumentowa należy do tzw. uwarunkowanych form płatności. Jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów rozliczenia, szczególnie z punktu widzenia eksportera (sprzedawcy). Wynika to z istnienia pisemnego i, zwykle, nieodwołalnego zobowiązania banku, który na zlecenie importera (kupującego) otwiera akredytywę. Czyniąc to, bank daje gwarancję beneficjentowi, że zapłaci mu za prawidłowo wykonaną transakcję, co ten musi najczęściej udowodnić, przedkładając prawidłowy komplet dokumentów. Jakie to mają być dokumenty, kiedy i w jakim terminie złożone, należy do warunków akredytywy. Ich spełnienie (stąd uwarunkowana forma płatności), daje eksporterowi pewność, że otrzyma pieniądze, niezależnie od decyzji (wypłacalności) jego kontrahenta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10618

Wydanie: 10618

Spis treści
Zamów abonament