Jak księgować kredyt obrotowy
Kredyt rewolwingowy w rachunku bieżącym nie podlega oddzielnemu ujęciu w księgach. Jego udzielenie nie wiąże się z wpływem na konto dodatkowych środków, ale z możliwością zadłużania się w granicach ustalonego limitu.
Kredyt rewolwingowy, czyli odnawialny kredyt obrotowy, udzielany w rachunku bieżącym lub kredytowym jest popularną formą finansowania bieżącej działalności gospodarczej. Pozwala on zaradzić przejściowym trudnościom z płynnością finansową, będącym najczęściej efektem nieregularnych wpływów należności z tytułu dostaw towarów i usług. Służy on finansowaniu działalności operacyjnej kredytobiorcy, obejmującej regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów, spłatę zobowiązań publicznoprawnych, nabycie środków obrotowych (towarów, surowców, półproduktów), czy wypłatę wynagrodzeń dla pracowników.
Zgoda na ujemne saldo
Kredyt rewolwingowy w rachunku bieżącym pozwala kredytobiorcy na zadłużanie się w rachunku bieżącym do wysokości limitu kredytu. Posiadacz rachunku może wystawiać zlecenia płatnicze do kwoty przyznanego limitu kredytowego. Udzielenie kredytu rewolwingowego w rachunku bieżącym jest równoznaczne z wyrażeniem przez bank zgody na występowanie ujemnego (pasywnego) salda na tym rachunku. W praktyce, saldo tego rachunku może mieć charakter zarówno aktywny, debetowy (oznacza wówczas stan środków pieniężnych na koncie bankowym podmiotu), jak i pasywny, kredytowy (informuje o kwocie wykorzystanego kredytu, czyli poziomie długu). Każdy wypływ środków z konta bieżącego, przekraczający poziom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta