U podstaw podatku odroczonego leżą zasady rachunkowości
Rozpoznawanie przychodów i kosztów w różnych okresach na potrzeby bilansowe i wynikające z ustawy o CIT to jedna z przyczyn powstania przejściowych różnic w wartości księgowej i podatkowej aktywów i pasywów.
Kolejnym elementem naszego cyklu „Zamknięcie roku" jest omówienie istoty podatku odroczonego. Podatek odroczony – hasło bardzo krótkie i funkcjonujące w naszej ustawie o rachunkowości (dalej: uor) już ponad 20 lat, jednak co roku budzi wiele wątpliwości i obaw związanych z jego kalkulacją.
Dla których jednostek to obowiązkowe
Artykuł 37 ust. 10 znowelizowanej uor pozwala na odstąpienie od kalkulacji podatku odroczonego jednostkom gospodarczym, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły dwóch z trzech określonych poniżej wielkości:
1) 17 mln zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 34 mln zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Jeżeli dwie spośród trzech powyższych wartości nie zostały przekroczone, to jednostki mogą odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Wyjątkiem są jednostki wymienione w art. 3 ust. 1e pkt 1–6 uor.
Obowiązek kalkulacji odroczonego podatku dochodowego dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (w tym spółek komandytowo-akcyjnych), czyli sporządzających zeznanie podatkowe CIT-8. Osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta