Ustalanie odszkodowania za naruszenie praw twórcy
Od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zależy czy zmienią się zasady dochodzenia wynagrodzenia za naruszenie autorskich praw majątkowych. Na uprawnionym może spoczywać ciężar wykazania, że okoliczności konkretnej sprawy uzasadniają przyznanie odszkodowania.
Rzecznik generalny Eleanor Sharpston wydał 24 listopada 2016 r. opinię w sprawie C-367/15 pytania prejudycjalnego Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło zasad ustalania odszkodowania na gruncie art. 79 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa o prawie autorskim).
Kwestia ta jest istotna z punktu widzenia uprawnionych do żądania zapłaty za naruszenie autorskich praw majątkowych. Jeśli TS UE rozstrzygnie kwestie wskazane przez SN zgodnie ze stanowiskiem rzecznika, zmieni się sposób dochodzenia wynagrodzenia za naruszenie autorskich praw majątkowych.
W obecnym brzmieniu, art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim, pozwala żądać uprawnionemu od domniemanego naruszającego majątkowe prawa autorskie kwoty pieniężnej, która jest z góry określona (w praktyce przybiera formę żądania zapłaty należnej opłaty licencyjnej) i która nie wykazuje koniecznego związku przyczynowego z rzeczywistą stratą poniesioną przez uprawnionego. Zdaniem SN odszkodowanie to można uznać za odszkodowanie „o charakterze kary". Z tego względu SN skierował do TS UE pytanie.
Jakie pytanie
W pytaniu do TS UE,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta